Genel

Bulletproof Coffee

Sabah uyanır uyanmaz kahvaltı yapmayı sevmeyenlerden ya da klasik kahvaltı menülerinden sıkılanlardansanız işte size yepyeni bir kahve karışımı! Bulletproof Coffee yani ülkemizde bilinen adıyla ‘Kurşun Geçirmez Kahve’. Enerji veren kahvaltıların bu yeni öğünü, sabah alışkanlıklarınızın favorisi olabilir.
Kurşun geçirmez kahve aynı zamanda düşük karbonhidratlı beslenmek isteyenler ve ketojenik diyet yapanlar için de ideal bir karışım.  
Peki kurşun geçirmez kahve nedir?
İşte yağ tüketerek yağ yakılabilir mi öğrenmek ve kısa zamanda bu kadar popüler olmasını sağlayan özellikleri neler keşfetmek üzerine hazırlanmış bir öğrenme yolculuğu…
Kahve zincirlerinde içtiğimiz kahveler, hazırlanırken eklenen şeker, krema ve şuruplar sebebiyle kalori bombasına dönüştü. Tabii bizler de bu kahvelerin fazla kalorisinden kaçmak için kahvelerimizi sade ya da yağsız ve bitkisel sütlerle içer olduk. Ancak sağlıklı yaşamayı tercih eden kahve severler kahve içmenin yeni yöntemi bulletproof kahveyi keşfettiler. Kurşun geçirmez kahve olarak da dilimize çevrilen bu kahve türü Dave Aspey tarafından ortaya atıldı.
Dave Aspey, Tibet seyahati esnasında Tibetlilerin hazırladıkları yağlı bir çay olan “Po Cha”dan çok etkilenerek tereyağı ile yapılan bulletproof kahveyi buluyor. Kahveye tereyağı ekleme fikri her ne kadar kulağa ilginç gelse de aslında sağlığımız için çok faydalı. Bulletproof kahveye konulan tereyağı ve hindistan cevizi yağı kahvenin daha kremamsı ve yoğun bir yapıya gelmesini sağlıyor.
Böylece kahvenin lezzeti ikiye katlanıyor.
Tabii ki tek faydası lezzet değil, aynı zamanda içtiğimiz kahveden daha fazla enerji almamıza da katkıda bulunuyor. Bulletproof kahveyi içerken ve içtikten sonra uzun bir süre kendimizi iyi hissetmeye devam ediyoruz. 
  • Text Hover
  • Text Hover

İçindeki yağ sayesinde iştahı baskılamak, beynin keton yakmasını sağlamak, vücudun yağ yakmasını aktif etmek, günlük öğün sayısını  azaltmak, diyet yaparken fiziksel performansın ve zihinsel performansın azalmasını engellemek mümkün.Hindistan cevizi yağının MCT (medium-chain triglyceride) içerir. MCT karaciğerde hızla enerjiye çevrilir, açlığı bastırır, yağ yakımını hızlandırır, vücuda fazladan kalori yaktırır. Aynı zamanda beyin hastalıklarında tedavi edici, içeriğindeki lauric asit ile vücudu bakteri ve mikroplardan arındırıcı, açlığı bastırıcı, keton üretimine yardımcı, kolesterol düşürücü, kalp hastalıkları ve bunamadan koruyucu bir yağdır. 
Kurşun geçirmez kahve; yüksek kaliteli kahve çekirdekleri, tuzsuz doğal tereyağı ve Hindistan cevizi yağı kullanılarak hazırlanıyor. 
Ketojenik beslenmeye destek olma sebebi de işte bu sağlıklı yağlar. Karbonhidrat alımını en az seviyede tutarak sağlıklı yağlarla beslenme üzerine kurulan bu popüler diyetin amacı vücudun, enerji kaynağı olarak şeker yerine yağ kullanmasını sağlamak. Kahveye eklenen tereyağı ve Hindistan cevizi yağı da karbonhidrat ağırlıklı bir kahvaltının aksine çok daha uzun süre enerjik ve tok kalmanızı sağlıyor.
Kaynaklar:
iyihisset.com
aytackaradag.com
thelifecoshop.com