Genel

Cascara çay mıdır, kahve midir?

Cascara, Yemen ve Etiyopya gibi bölgelerde yüzyıllardır içilmektedir. Hem sıcak hemde soğuk olarak tüketilebilmekte olan Cascara, aynı zamanda kahve üretiminden kalan atıkların dönüştürülmesi konusunda da farklı bir yol olarak gözükmekte. 

Cascara, İspanyolcada kabuk anlamına geliyor. Kahve kirazlarının toplanıp ıslak veya kuruişlemden geçerek kabuklarından ayrılması ile elde edilen ürüne ‘Cascara’ diyoruz. Sitemizdesatışa sunulan Cascara, ıslak işleme tabi tutulmuştur. Islak işlem şu şekilde gerçekleşiyor.Kahve meyveleri su dolu tanklara doldurulur, bu tanklardaki kahve meyvesi fermantasyonyolu ile ya da kabuğundan ayırma makinesi (coffee depulper) ile kabuğundan ayrıştırılır.Kabuklar bu şekilde en az hasarla elde edilmiş olur. Islak kahve meyvesi kabukları kurutulur.Kurutma aşamasında küf oluşmaması yüksek özen ve hassasiyet gerektirir. Bu işleminsonunda Cascara’lar kullanıma hazır hale gelir. 

Bu Cascara’lar Colors of Nature projesinin bir ürünüdür. (www.colorsofnature.co) ve Colorsof Nature üreticisinin büyük bir çoğunluğunun bulunduğu Cauca bölgesinde işlem görmüştür.
  • Text Hover
  • Text Hover

Tamamıyla bir yeryüzü cenneti olarak kabul ettikleri bu çiftlik Kolombiya’nın güneydoğusundaki Popyan şehrine çok yakındır ve 2000 m yükseklikte bulunmaktadır.
Cascara çay mıdır, kahve midir? 
Cascara kesinlikle kahve değildir, aslında çay da değildir. Çay olarak adlandırılabilmesi için çaybitkisinden elde edilmesi gerekiyor (Camellia Sinensis). Bu durumda en doğru isimlendirmemeyve çayı olarak adlandırmak olacaktır.

  
Kaynaklar:

kahvebaz.com

istanbulkahveakademisi.com